top of page
LOGO.gif

HKV Arvokilpailuissa

 

SM-hallikilpailut 16.-18.2.2024 Jyväskylässä

63 mitalia (28 kultaa, 21 hopeaa, 14 pronssia)

Henk. koht. triplamestari:

N65 Anna-Liisa Salminen 60 m, pituus, kolmiloikka

 

Henk. koht. tuplamestarit:

N70 Elisa Yli-Hallila kuula, paino

N50 Johanna Haikonen 60 m, 200 m

N45 Titta Sillman 60 m, seiväs

M65 Jari Pantzar 200 m, 400 m

M55 Juha Multanen 60 m aj, pituus

M40 Aleksi Rantonen 200 m, 400 m

 

Kaksoisvoitot:

N65 60 m Anna-Liisa Salminen, Anne Nurmi

M65 200 m Jari Pantzar, Esa Salminen

M50 400 m Jani Viljola, Miika Nousiainen

 

Mitalirohmut:

M40 Aleksi Rantonen 3 + 1 + 0 = 4

N65 Anna-Liisa Salminen 3 + 0 + 0 = 3

N50 Johanna Haikonen 3 + 0 + 0 = 3

M65 Esa Salminen 2 + 1 + 0 = 3

M55 Jarmo Nissilä 1 + 3 + 0 = 4

M60 Kati Oikarinen 1 + 2 + 0 = 3

N40 Missu Eskola 1 + 1 + 1 = 3

M50 Asko Murtomäki 0 + 3 + 1 = 4

N65 Anne Nurmi 0 + 1 + 2 = 3

M60 Christer Strömberg 0 + 1 + 2 = 3

M55 Jukka Hannula 0 + 2 + 1 = 3

Kultaa

M65 60 m Esa Salminen 8,30

M65 200 m Jari Pantzar 27,97

M65 400 m Jari Pantzar 65,39

M60 200 m Markku Vettenniemi 27,39

M60 3000 m Petteri Kilpinen 10.09,75

M55 60 m aidat Juha Multanen 9,91

M55 pituus Juha Multanen 5,15

M55 kuula Vesa Merinen 11,94

M50 400 m Jani Viljola 58,57

M65-60-55-50 4 x 200 m Esa Salminen, Veijo Kylmäpuro, Jan Särömaa, Jarmo Nissilä 1.52,01

M40 200 m Aleksi Rantonen 24,73

M40 400 m Aleksi Rantonen 56,02

M30 kolmiloikka Miikka Kuisma 10,31

M45-40-35-30 4 x 200 m Kalle Sipilä, Jani Viljola, Mikko Anunti, Aleksi Rantonen 1.42,55

 

N70 kuula Elisa Yli-Hallila 7,63

N70 paino Elisa Yli-Hallila 11,75

N65 60 m Anna Liisa Salminen 9,71

N65 pituus Anna-Liisa Salminen 3,89

N65 kolmiloikka Anna-Liisa Salminen 8,61

N60 400 m Kati Oikarinen 77,43

N50 60 m Johanna Haikonen 8,48

N50 200 m Johanna Haikonen 28,38

N50 3000 m kävely Virve Viljola 17.30,74

N45 60 m Titta Sillman 8,52

N45 seiväs Titta Sillman 3,00

N40 200 m Yesenia Myllyniemi 27,32

N30 kolmiloikka Julia Nevanko 10,17

N45-40-35-30 4 x 200 m Johanna Haikonen, Nelli Nikula, Missu Eskola, Yesenia Myllyniemi 1.57,81

 

Hopeaa

M75 seiväs Reima Oinaanoja 2,70

M65 200 m Esa Salminen 28,06

M60 400 m Christer Strömberg 63,53

M55 60 m Jarmo Nissilä 8,08

M55 200 m Jarmo Nissilä 27,02

M55 400 m Jarmo Nissilä 60,59

M55 korkeus Jukka Hannula 1,57

M55 kolmiloikka Jukka Hannula 10,33

M50 200 m Miika Nousiainen 26,18

M50 400 m Miika Nousiainen 59,24

M50 korkeus Asko Murtomäki 1,42

M50 pituus Asko Murtomäki 4,47

M50 kolmiloikka Asko Murtomäki 9,40

M45 400 m Kalle Sipilä 55,69

M40 60 m Aleksi Rantonen 7,63

 

N65 60 m Anne Nurmi 10,01

N60 60 m Kati Oikarinen 9,50

N60 200 m Kati Oikarinen 32,05

N50 korkeus Riina Monthan 1,21

N45 3000 m kävely Anja Lammi 20.12,58

N40 400 m Missu Eskola 71,49

 

Pronssia

M60 60 m Christer Strömberg 8,60

M60 200 m Christer Strömberg 27,82

M60 korkeus Jukka Ylitalo 1,36

M55 60 m Jukka Hannula 8,29

M55 400 m Jan Särömaa 62,21

M55 paino Vesa Merinen 13,38

M50 60 m aidat Asko Murtomäki 12,23

M50 pituus Tero Willamo 4,41

M50 kolmiloikka Tero Willamo 9,19

M30 pituus Miikka Kuisma 4,83

 

N65 200 m Anne Nurmi 35,77

N65 pituus Anne Nurmi 3,56

N45 200 m Nelli Nikula 30,56

N40 200 m Missu Eskola 31,65

Vauhdittomien hyppyjen SM-kisat Pajulahdella 3.2.2024

 

Kultaa

N65 vauhditon kolmiloikka Anna-Liisa Salminen 6,28

N65 vauhditon pituus Anna-Liisa Salminen 2,06

N65 vauhditon korkeus Anne Nurmi 1,04

N45 vauhditon pituus Titta Sillman 2,56

 

Hopeaa

N45 3-ottelu Titta Sillman 2796 p

N65 3-ottelu Anne Nurmi 2697 p

M75 3-ottelu Lasse Kyrö 2094 p

M75 vauhditon kolmiloikka Lasse Kyrö 6,29

M75 vauhditon pituus Lasse Kyrö 2,20

N45 vauhditon kolmiloikka Titta Sillman 7,06

N45 vauhditon korkeus Titta Sillman 1,16

 

Pronssia

M50 3-ottelu Tero Willamo 1142 p

M75 vauhditon korkeus Lasse Kyrö 0,89

N70 vauhditon kolmiloikka Elisa Yli-Hallila 5,45

N70 vauhditon pituus Elisa Yli-Hallila 1,92

N65 vauhditon kolmiloikka Anne Nurmi 5,62

M60 vauhditon kolmiloikka Jari Jaakkola 7,23

M55 vauhditon kolmiloikka Jukka Hannula 7,34

M55 vauhditon pituus Tommi Huotilainen 2,83

M50 vauhditon kolmiloikka Tero Willamo 6,85

SM-kisat Kuopiossa 16.-18.6.2023

HKV:n mitalistit:

100 m

N30 3) Minna Heimonen HKV 14,52

N45 1) Titta Sillman HKV 13,70

N45 2) Riitta Sallinen HKV 13,80

N50 1) Johanna Haikonen HKV 13,39

N55 1) Virpi Råman HKV 13,75

N65 2) Anna-Liisa Salminen HKV tulos puuttuu

N80 2) Varpu Holmberg HKV 22,34

 

M50 3) Teemu Aaltonen HKV 12,94

M55 2) Jarmo Nissilä HKV 12,92

M60 2) Christer Strömberg HKV 13,46

M65 1) Esa Salminen HKV 13,46

 

200 m

N45 1) Riitta Sallinen HKV 28,68

N45 2) Nelli Nikula HKV 29,43

N50 1) Johanna Haikonen HKV 27,79

N55 3) Virpi Råman HKV 29,04

 

M40 1) Aleksi Rantonen HKV 24,52

M40 2) Kalle Sipilä HKV 24,98

M50 2) Miika Nousiainen HKV 26,40

M50 3) Jani-Vesa Viljola HKV 26,53

M55 3) Jarmo Nissilä HKV 26,60

M60 2) Christer Strömberg HKV 27,56

M65 1) Jari Pantzar HKV 27,66

M65 2) Esa Salminen HKV 27,88

 

400 m

N40 2) Alexandra Aaltonen HKV 1.06,39

N40 3) Missu Eskola HKV 1.06,66

N45 3) Nelli Nikula HKV 1.08,17

N50 1) Johanna Haikonen HKV 1.08,25

 

M40 1) Kalle Sipilä HKV 54,88

M40 2) Aleksi Rantonen HKV 55,82

M50 1) Jani-Vesa Viljola HKV 57,67

M55 1) Jarmo Nissilä HKV 58,72

M55 3) Jukka Hieta HKV 1.05,74

M60 1) Christer Strömberg HKV 1.01,50

M65 1) Jari Pantzar HKV 1.03,50

 

800 m

N40 2) Missu Eskola HKV 2.43,00

N55 1) Tuula Vorselman HKV 2.57,81

 

M50 1) Jani-Vesa Viljola HKV 2.13,53

 

Pika-aidat

N40 2) Riikka Huuskonen HKV 15,44 (80 m)

N45 2) Nelli Nikula HKV 14,31 (80 m)

N45 3) Minna Varpiola HKV 14,77 (80 m)

 

M55 2) Jukka Hannula HKV 19,71 (100 m)

 

Pitkät aidat

N40 2) Alexandra Aaltonen HKV 1.18,70

N45 1) Nelli Nikula HKV 1.13,40

N45 2) Minna Varpiola HKV 1.19,31

 

M40 1) Ville Vasaramäki HKV 1.08,14

M50 1) Ari Korolainen HKV 1.09,10

M55 1) Jouni Torasvirta HKV 1.13,18

M60 3) Veijo Kylmäpuro HKV 1.01,24 (300 m)

 

Kävely

N45 1) Anja Lammi HKV 37.02,49 (5000 m)

N50 2) Virve Viljola HKV 29.50,54 (5000 m)

 

Korkeus

N55 1) Minna-Maria Holkkola HKV 115

N80 1) Varpu Holmberg HKV 94

 

M55 3) Jukka Hannula HKV 157

 

Pituus

N30 1) Minna Heimonen HKV 490

N65 1) Anna-Liisa Salminen HKV 393

N80 3) Varpu Holmberg HKV 231

 

M55 1) Juha Multanen HKV 524

M55 2) Jukka Hannula HKV 513

M70 2) Ari Aartola HKV 423

 

Seiväs

N45 1) Titta Sillman HKV 331

 

M35 1) Pekka Heikkinen HKV 270

M70 2) Reima Oinaanoja HKV 260

 

Kolmiloikka

N40 2) Riikka Huuskonen HKV 8,33

N55 3) Tuula Vorselman HKV 7,83

N65 1) Anna-Liisa Salminen HKV 9,21

N80 1) Varpu Holmberg HKV 5,43

 

M45 2) Pauli Laitinen HKV 10,66

M50 3) Asko Murtomäki HKV 9,69

M55 1) Jukka Hannula HKV 10,39

M55 3) Jouni Torasvirta HKV 9,13

M70 1) Ari Aartola HKV 9,18

 

Moukari

N50 1) Tiina Lompolojärvi HKV 33,08

N55 3) Minna-Maria Holkkola HKV 32,04

N60 1) Erja Rinne HKV 36,28

N70 2) Elisa Yli-Hallila HKV 29,87

 

M50 1) Esa Katajainen HKV 46,50

 

Kuula

N60 2) Erja Rinne HKV 7,37

N70 2) Elisa Yli-Hallila HKV 7,69

N80 3) Varpu Holmberg HKV 6,46

 

M50 3) Esa Katajainen HKV 10,58

M55 3) Vesa Merinen HKV 11,21

M70 2) Reima Oinaanoja HKV 11,74

 

Painonheitto

N50 1) Tiina Lompolojärvi HKV 11,13

N55 3) Minna-Maria Holkkola HKV 9,83

N60 1) Erja Rinne HKV 14,55

N70 2) Elisa Yli-Hallila HKV 11,19

 

M50 3) Esa Katajainen HKV 15,86

 

Keihäs

N45 3) Hanna-Leena Matinmikko HKV 24,59

N60 2) Erja Rinne HKV 17,51

N80 2) Varpu Holmberg HKV 18,49

 

Kiekko

N60 2) Erja Rinne HKV 22,76

N80 2) Varpu Holmberg HKV 16,64

 

M55 3) Vesa Merinen HKV 37,07

MM-hallikisat Puolan Toruńissa 26.3.-1.4.2023

HKV:n mitalistit

kultaa

Varpu Holmberg N80 5-ottelu 1898 p.

Ari Aartola M70 kolmiloikka 10,05

Erja Rinne N60 moukari 35,54

Erja Rinne N60 paino 15,12

Tommi Huotilainen M55 keihäs 52,74

 

hopeaa

Varpu Holmberg N80 pituus 2,64

Varpu Holmberg N80 4 x 200 m sekaviesti 3.01,28

Matti Nieminen M70 korkeus 1,47

Ari Aartola M70 pituus 4,75

Heli Herlevi-Malila N60 keihäs 33,82

 

pronssia

Varpu Holmberg N80 korkeus 0,98

Varpu Holmberg N80 keihäs 19,60

Elisa Yli-Hallila N70 moukari 29,48

Elisa Yli-Hallila N70 paino 11,51

Ari Aartola M70 korkeus 1,43

SAUL SM-hallit 4.-5.2.2023 Vaasassa

HKV:n mitalistit

 

Pituus

kultaa M55 Juha Multanen 5,12

kultaa N65 Anna-Liisa Salminen 3,96

kultaa M70 Ari Aartola 4,43

hopeaa M35 Theodor Kivistö 3,45

hopeaa M50 Henry Andberg 5,31

hopeaa N65 Anne Nurmi 3,69

hopeaa N80 Varpu Holmberg 2,50

pronssia M55 Jukka Hannula 4,89

 

Korkeus

kultaa M50 Henry Andberg 172

kultaa N80 Varpu Holmberg 95

hopeaa M55 Jukka Hannula 151

 

Seiväs

kultaa M50 Henry Andberg 300

kultaa N65 Anne Nurmi 200

hopeaa M70 Reima Oinaanoja 270

 

Kolmiloikka

kultaa M55 Jukka Hannula 10,36

kultaa N65 Anna-Liisa Salminen 8,87

kultaa M70 Ari Aartola 10,03

hopeaa M50 Henry Andberg 10,37

hopeaa N80 Varpu Holmberg 5,38

pronssia M45 Pauli Laitinen 10,47

 

Kuula

kultaa M70 Reima Oinaanoja 12,49

hopeaa N80 Varpu Holmberg 6,17

pronssia N60 Erja Rinne 7,24

 

Painonheitto

kultaa N60 Erja Rinne 14,82

hopeaa N70 Elisa Yli-Hallila 11,82

hopeaa N80 Varpu Holmberg 7,01

 

60 m

kultaa N45 Titta Sillman 8,49

kultaa N50 Johanna Haikonen 8,42

kultaa M65 Esa Salminen 8,36

kultaa N65 Anna-Liisa Salminen 9,67

kultaa M70 Ari Aartola 9,00

hopeaa M60 Christer Strömberg 8,40

hopeaa N60 Kati Oikarinen 9,47

hopeaa N65 Anne Nurmi 9,74

hopeaa N80 Varpu Holmberg 13,23

pronssia N45 Nelli Nikula 8,88

pronssia M50 Henry Andberg 8,16

 

60 m aidat

kultaa M55 Juha Multanen 9,95

hopeaa M55 Jukka Hannula 11,37

hopeaa M70 Ari Aartola 10,96

pronssia N45 Nelli Nikula 10,31

 

200 m

kultaa N50 Johanna Haikonen 27,54

kultaa M60 Christer Strömberg 27,14

kultaa M65 Esa Salminen 27,41

hopeaa M50 Jani Viljola 25,99

hopeaa M55 Jukka Hannula 28,27

hopeaa N60 Kati Oikarinen 32,35

hopeaa M65 Jari Pantzar 28,31

pronssia N40 Missu Eskola 30,14

pronssia N45 Nelli Nikula 29,88

pronssia N80 Varpu Holmberg 50,39

 

400 m

kultaa M40 Fabian Björk 58,51

kultaa M50 Jani Viljola 56,94

kultaa M60 Christer Strömberg 1.01,09

kultaa M65 Jari Pantzar 1.04,28

hopeaa N40 Missu Eskola 1.07,11

 

800 m

kultaa M50 Jani Viljola 2.19,84

pronssia N40 Missu Eskola 2.43,02

 

3000 m

hopeaa M55 Petteri Kilpinen 10.07,46

 

3000 m kävely

kultaa N50 Virve Viljola 17.03,84

hopeaa N45 Anja Lammi 20.50,36

pronssia N50 Outi Siimes 18.01,05

 

4 x 200 m viesti

kultaa N45-40-35-30 Kati Oikarinen, Missu Eskola, Nelli Nikula, Johanna Haikonen 1.56,88

kultaa M65-60-55-50 Esa Salminen, Christer Strömberg, Jukka Hannula, Jani Viljola 1.48,59

hopeaa M65-60-55-50 Jari Pantzar, Veijo Kylmäpuro, Jukka Hieta, Henry Andberg 1.57,74

SM-vauhdittomat 28.1.2023 Kuortaneella

 

Vauhditon korkeus​

N80 Varpu Holmberg, hopeaa, 75

M40 Antti Lamminen, pronssia, 127

M45 Mikko Huttunen, kultaa, 148

Vauhditon pituus

N70 Elisa Yli-Hallila, hopeaa, 189

N80 Varpu Holmberg, hopeaa, 151

M45 Mikko Huttunen, hopeaa, 310

Vauhditon kolmiloikka

N70 Elisa Yli-Hallila, hopeaa, 533

N80 Varpu Holmberg, hopeaa, 421

M45 Mikko Huttunen, hopeaa, 878

M50 Tero Willamo, pronssia 668

3-ottelu

N80 Varpu Holmberg, hopeaa, 2524 p

M40 Antti Lamminen, pronssia, 1920 p

M45 Mikko Huttunen, kultaa, 2753 p

M50 Tero Willamo, pronssia, 1861 p

bottom of page