Search
  • toimisto540

Starttikisat ja HKV:n joulujuhla

Launtaina 11.12. vietettiin HKV:n perinteistä juhlahetkeä aamupäivällä kisailun, eli starttikisojen ja illalla jatkettiin Joulujuhlan merkeissä. Samalla palkittiin ja muistettiin kauden 2021 menestyjiä ja jaettiin palkintoja myös 2020 kauden parhaille.

Kauden 2021 palkitut:

Paras miesurheilija: Topi Raitanen


Paras naisurheilija: Suvi Miettinen


Vuoden valmentaja: Yki Laine Paras junioriurheilija: Topias Laine

Jaska Tuominen Trophy: Anniina Laitinen


Juho Halmeen kiertopalkinto hyvälle pikajuoksijalle: Anni Siirtola Paras aitajuoksija: Anni Siirtola

AB:n kieropalkinto ”Periksi ei anneta”: Aki Nummela


Eniten Kalevan-Malja pisteitä 2021 kerännyt: Suvi Miettinen

Aulis Potinkaran palkinto hyvästä juoksusuorituksesta; Niko Viljola

Jaska Taipaleen palkinto hyvästä hyppylajin suorituksesta; Saara Hakanen


Pasin malja esimerkillinen Kisa-Veikko: Panu Jantunen


Vuoden yllättäjä: Antti Pihlavisto

Vuoden paraurheilija; Iida Lounela

16-22 –sarjojen SM-mitalistit

Simeon Vorselman kultaa M17 pituus; Siiri Siirtola N16 hopeaa 100m 100m aj, 200m; Elma Hannikainen T16 3000m Tomas Järvinen hopeaa P16 pituus, pronssia P16 110m aj, hopeaa 10-ottelu Aapo Nikkola pronssia M17 110m aj, Benjamin Lee kultaa M19 800m, Tommi Mäkinen M22 200m; Elina Mettälä pronssia 400m, 800m; Antti Pihlavisto pronssia 110m aj, 400m aj. Niko Viljola hopeaa M22 800m Topias Laine hopeaa M22 keihäs Vaahteralehden kiertopalkinto reippaalle Kisa-Veikolle: Emilia Voutilainen


Maastokauden menestyjät/aktiiviset osallistujat:

Tytöt: Marianne Salmi

Pojat: Ohto Heiskanen


Kannustuspalkinto (15 sarjasta 16 sarjaan):

Tytöt: Unna Korja

Pojat: Aapo Reinikainen



Ottelukisa, kolme parasta lajeissaan

- sisulisätaulukon mukaan kesän kisojen tilaston mukaan; 2x hyppy, 2x heitto, aitajuoksu (13-15v), pikajuoksu ja kestävyysjuoksu.


T-9 1. Felica Myllyniemi

2. Kerttu Kurikka

3. Adele Hoot



T-11 1. Fianna Myllyniemi

2. Meri Henttonen

3. Emmi Riutankoski


T-13 1. Veera Seppälä 2. Nella Eiroma 3. Petra Pennanen


T-15 1. Chantelle Peter 2. Minni Ruska 3. Iida Tossavainen


P-9 1. Roope Asikainen

2. Kaarlo Korkeavuori

3. Malik Ismail


P-11 1. Samuel Adun

2. Rasmus Kalkas

3. Aslan Aitolehti


P-13 1. Aaron Adun

2. Jussi Wesanko

3. Elis Sundholm

P-15 1. Viljami Lestinen

2. Aarni Anttila 3. Henrik Lounela

Hyvistä tuloksista sarjoissaan palkitaan:


T-9v Meeri Aro (kuula)

T-11v Sanni Peltola (seiväs)

T-13v Nella Eiroma (aidat)

T-15v Iida Tossavainen (80m aj)

P-9v Malik Ismail (kuula)

P-11v Aslan Aitolehti (60m)

P-13v Jussi Wesanko (60m aj)

P-15v Lauri Kylmäpuro (100m aj)


Hyvistä tuloksista kenttälajeissa palkitaan:

T-11v Emmi Riutankoski (kuula)

T-13v Favour Ntuison (kuula)

T-15v Chantelle Peter (3-loikka)

P-11v Samuel Adun (korkeus)

P-13v Aaron Adun (korkeus)

P-15v Henrik Lounela (pituus + 3-loikka)


Hyvistä juoksutuloksista sarjoissaan palkitaan:

T-9v Kerttu Kurikka (40m)

T-11v Meri Henttonen (60m)

T-13v Matilda Krause (aidat)

T-15v Venla Virrantuomi (800m)

P-9v Leo Aaltonen (40m)

P-11v Anton Perttula (1000m)

P-13v Aarne Hannikainen (60m)

P-15v Viljami Lestinen (300m)



Vuoden ”Nappula”:

Dea Rajalin ja Viktor Lehecka


Vauhtiveikkojen tsempparipalkinnot.

Alma Forsström ja Arvo Halonen

249 views0 comments